Socializer 0.23 - en to ru translation catalogue (614 entries)

en: %d day,
ru: %d день

en: %d days,
ru: %d дней

en: %d hour,
ru: %d час,

en: %d hours,
ru: %d часов

en: %d minute,
ru: %d минута

en: %d minutes,
ru: %d минут

en: %s second
ru: %s секунда

en: %s seconds
ru: %s секунд

en: &Add
ru: &добавить

en: &Add to library
ru: &Добавить в библиотеку

en: &Add to your library
ru: &Добавить в библиотеку.

en: &Artist
ru: &Исполнитель

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Discard
ru: & Отменить

en: &Dislike
ru: &Не нравится

en: &Download
ru: &Скачать

en: &Duration
ru: &Продолжительность

en: &Email or phone number
ru: &Электронная почта или телефон

en: &Ignore
ru: &Игнорировать

en: &Like
ru: &Нравится

en: &Lyric
ru: &Описание

en: &Misspelled word
ru: Слово с орфографической ошибкой

en: &New timeline
ru: &Новая пользовательская лента

en: &Open
ru: &Открыть

en: &Password
ru: &Пароль

en: &Photo
ru: &Фотография

en: &Play
ru: Воспроизвести

en: &Post
ru: &Запись

en: &Post in group
ru: & Опубликовать в группе

en: &Post on user's wall
ru: Запись на стене user's

en: &Privacy
ru: &Приватность

en: &Record
ru: &Запись

en: &Remove
ru: &Удалить

en: &Remove buffer
ru: Удалить буфер

en: &Remove from your library
ru: &Удалить из библиотеки.

en: &Replace
ru: &Заменить

en: &Search
ru: &Поиск

en: &Sort order by:
ru: &Сортировать по:

en: &Stop
ru: &Остановить

en: &Suggestions
ru: &Рекомендованные

en: &Title
ru: &Название

en: &Translate message
ru: Перевести сообщение

en: &Upload audio
ru: &Загрузить аудио

en: &Wall posts
ru: &Записи на стене

en: About {0}
ru: О {0}

en: Accept
ru: Принять

en: Access to user's audio is denied by the owner. Error code {0}
ru: Доступ к аудиозаписям данного пользователя закрыт. Код ошибки {0}.

en: Account
ru: Учётная запись

en: Account deactivated
ru: Аккаунт деактивирован

en: Accounts list
ru: список учётных записей

en: Actions
ru: Активность

en: Actively searching
ru: В активном поиске

en: Add
ru: Добавить

en: Add a comment
ru: Комментировать

en: Add a comment to the topic
ru: Оставить комментарий в теме...

en: Add an attachment
ru: Добавить вложение

en: Add attachments
ru: Добавить вложения

en: Add comment
ru: Комментировать...

en: Add from VK
ru: Добавить из "Вконтакте"

en: Add to favorites
ru: Добавить в закладки

en: Add to friends
ru: Добавить в друзья

en: Add to my documents
ru: Добавить в мои документы

en: Add your comment here
ru: Комментировать...

en: Afrikaans
ru: Африканский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Album title
ru: Название альбома

en: Album: {0}
ru: Альбом: {0}

en: Albums
ru: Альбомы

en: All files (*.*)|*.*
ru: Все файлы (*. *) | *. *

en: All friends
ru: Все друзья

en: All users
ru: Все пользователи

en: Alpha
ru: Альфа

en: Amharic
ru: Амхарский
    
    Nouns:
        Амхарский (Amharic)

en: An error has occurred. There are no dictionaries available for the selected language in {0}
ru: Ошибка. Нет доступных словарей для выбранного языка в {0}.

en: Application
ru: Приложение

en: Arabic
ru: Арабский

en: Archive
ru: Архив

en: Are you really sure you want to block {user1_nom} from your VK account?
ru: Вы действительно уверены, что хотите заблокировать {user1_nom} во "ВКонтакте"?

en: Are you sure you want to remove {user1_nom} from your friends?
ru: Вы уверены, что хотите удалить {user1_nom} из друзей?

en: Are you sure you want to unblock this user?
ru: Вы действительно уверены, что хотите разблокировать этого пользователя?

en: Armenian
ru: Армянский

en: Article
ru: Статья

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Attach
ru: Вложение

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attention
ru: Внимание

en: Audio
ru: Аудиозапись

en: Audio &files
ru: Аудио &записи

en: Audio Files(*.mp3)|*.mp3
ru: Аудио записи(*.mp3)|*.mp3

en: Audio added to playlist.
ru: Аудиозапись добавлена в плейлист.

en: Audio added to your library
ru: Аудиозапись добавлена в библиотеку.

en: Audio album
ru: Аудиоальбом

en: Audio file
ru: Аудиозапись

en: Audio files (*.mp3)|*.mp3
ru: Аудио Файлы(*.mp3)|*.mp3

en: Audio player
ru: Аудио плеер

en: Audio removed from library
ru: Аудиозапись удалена из библиотеки.

en: Audio removed.
ru: Аудиозапись удалена.

en: Audios
ru: Аудиозаписи

en: Authorisation
ru: Авторизация

en: Authorise VK
ru: Авторизация в "ВКонтакте"

en: Available attachments
ru: Доступные вложения

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Basque
ru: баскский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bihari
ru: Бихари

en: Birthdate
ru: Дата рождения:

en: Blacklist
ru: Чёрный список

en: Block
ru: Заблокировать

en: Briefly describe what happened. You will be able to thoroughly explain it later
ru: Кратко опишите, что произошло. Вы сможете описать это подробно позже.

en: Buffer
ru: Буфер

en: Buffer settings
ru: Настройки буфера

en: Buffer type
ru: Тип буфера

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Cancel
ru: Отмена

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Chan&gelog
ru: Список изменений

en: Chat disconnected. Trying to connect in 60 seconds
ru: Чат отключился. Попытка повторного соединения в течении 60 секунд.

en: Chat server reconnected
ru: Повторное подключение сервера чата.

en: Chat settings
ru: Настройки чата

en: Chats
ru: Чаты

en: Check for updates
ru: Проверить на наличие обновлений

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese_simplified
ru: Китайский (упрощённое письмо)

en: Chinese_traditional
ru: Китайский (традиционный)

en: Close
ru: Закрыть

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment from {user1_nom} in the {user2_nom}'s post
ru: Комментарий от {user1_gen} к записи {user1_gen}

en: Comments
ru: Комментарии

en: Communities
ru: Группы

en: Con&text
ru: Кон&текст

en: Connection Error
ru: Ошибка подключения

en: Connection error
ru: Ошибка подключения

en: Create
ru: Создать

en: Create a new album
ru: Создать новый альбом

en: Create buffers for audio albums at startup
ru: Создание буферов для аудиоальбомов при запуске.

en: Create buffers for communities and public pages at startup
ru: Создание буферов для групп и публичных страниц при запуске.

en: Create buffers for video albums at startup
ru: Создание буферов для видео альбомов при запуске.

en: Create topic
ru: Создать тему

en: Create topic in {user1_nom}
ru: Создать тему в {user1_nom}

en: Created at
ru: Создано в

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Current city
ru: Город проживания:

en: Custom
ru: Пользовательские

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Date
ru: Дата

en: Date added
ru: Дата добавления

en: Dating
ru: В отношениях

en: Dating with {0} {1}
ru: В отношениях с  {0} {1}

en: Decline
ru: Отклонить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete conversation
ru: Удалить диалог

en: Description
ru: Описание

en: Dhivehi
ru: Дивехи

en: Discard audio albums
ru: Сброс аудиоальбомов

en: Discard groups
ru: Сброс групп

en: Discard video albums
ru: Сброс видеоальбомов

en: Discarded
ru: Загрузка отменена

en: Dislike
ru: Не нравится

en: Do you really want to close Socializer?
ru: Вы действительно хотите закрыть Socializer?

en: Do you really want to delete   this Album? this will be deleted from VK too.
ru: Вы действительно хотите удалить этот альбом? Он также будет удалён из "ВКонтакте"..

en: Do you really want to delete this account?
ru: Вы действительно хотите удалить эту учётную запись?

en: Do you really want to delete this post?
ru: Вы действительно хотите удалить эту запись?

en: Do you really want to dismiss  this buffer?
ru: Вы действительно хотите удалить этот буфер?

en: Document
ru: Документ

en: Documents
ru: Документы

en: Done!
ru: Готово!

en: Download
ru: Загрузить

en: Download document
ru: Скачать документ

en: Download in Progress
ru: Загрузка...

en: Downloading the new version...
ru: Загрузка новой версии...

en: Downloading {0}
ru: Загрузка {0}

en: Downloading {0} ({1}%)
ru: Загрузка {0} ({1}%)

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Dutch
ru: Голландский

en: Ebook
ru: Книга

en: Email address (Will not be public)
ru: Электронный адрес. Не будет нигде опубликован.

en: Engaged with {0} {1}
ru: Помолвлен(на) с {0} {1}

en: English
ru: Английский

en: Error
ru: Ошибка

en: Error while reporting
ru: Ошибка при сообщении

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Exit
ru: Выход

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: Finnish
ru: Финский

en: First Name
ru: Имя

en: French
ru: Французский

en: Friend
ru: Друг

en: Friends
ru: Друзья

en: Friends of friends
ru: Друзья друзей

en: Friendship requests
ru: Заявки в друзья

en: Galician
ru: Галисийский

en: General
ru: Общие

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Getting more items...
ru: Загрузить больше элементов...

en: Gif
ru: Гиф-анимация

en: Greek
ru: Греческий

en: Groups
ru: Группы

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Hebrew
ru: Еврейский

en: Help
ru: Помощь

en: Here, you can describe the bug in detail
ru: Здесь вы можете подробно описать ошибку.

en: Hindi
ru: Хинди

en: History
ru: История

en: Home
ru: Главное

en: Home Town
ru: Родной город:

en: Home phone
ru: Домашний телефон

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I follow
ru: Исходящие заявки

en: I know that the {0} bug system will get my email address to contact me and fix the bug quickly
ru: Я знаю, что служба поддержки {0} получит мой адрес электронной почты, чтобы связаться со мной и быстро исправить ошибку.

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If you like socializer, you can join or community from where you can ask for help, give us your feedback and help other users of the application. New releases are posted in the group too. Would you like to join the Socializer community?
ru: Если Вам нравится Socializer, Вы можете вступить в нашу группу "ВКонтакте", где можете оставить свой отзыв, попросить о технической помощи, а также, помочь другим пользователям приложения. В группе регулярно публикуются новые версии. Хотите вступить в группу?

en: If you live in a country where VK is blocked, you can use a proxy to bypass such restrictions. Socializer includes a working proxy to ensure all users can connect to VK. Do you want to use Socializer through the proxy?
ru: Если Вы находитесь в стране, где "ВКонтакте" заблокирован, Вы можете использовать прокси для обхода блокировки. Socializer включает в себя рабочий прокси, чтобы все пользователи, независимо от региона, могли использовать "ВКонтакте". Хотите использовать Socializer через прокси?

en: Ignore &all
ru: Игнорировать &Все

en: Image
ru: Изображение

en: Image files (*.png, *.jpg, *.gif)|*.png; *.jpg; *.gif
ru: Тип файлов (*.png, *.jpg, *.gif)|*.png; *.jpg; *.gif

en: In love
ru: Влюблён(а)

en: In order to apply the changes you requested, you must restart the program. Do you want to restart Socializer now?
ru: Чтобы изменения вступили в силу, Вы должны перезапустить программу. Хотите перезапустить Socializer прямо сейчас?

en: In order to continue, you need to configure your VK account before. Would you like to autorhise a new account now?
ru: Для входа в Ваш аккаунт "ВКонтакте" необходимо пройти авторизацию. Хотите продолжить?

en: In {0}
ru: В {0}.

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Information for groups is not supported, yet.
ru: Информация для групп пока не поддерживается.

en: Information needed
ru: Необходимая информация

en: Input device
ru: Устройства ввода

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Irish
ru: Ирландский

en: It's complicated
ru: Всё сложно

en: Italian
ru: Итальянский

en: Items loaded
ru: Элементы загружены

en: Japanese
ru: Японский

en: Kannada
ru: Канада

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Keep as follower
ru: Оставить в подписчиках

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: Language
ru: Язык

en: Laothian
ru: Лаосский

en: Last
ru: Последний

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last post by {user1_nom} {date}
ru: Последняя запись {user1_nom} {date}

en: Last seen
ru: Последний визит

en: Last seen {0}
ru: Последний раз в сети {0}.

en: Latvian
ru: Латышский

en: Like
ru: Нравится

en: Likes
ru: Отметки нравится

en: Link
ru: Ссылка

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Load
ru: Загрузка

en: Load audio albums
ru: Загрузка аудиоальбомов

en: Load audios
ru: Загрузка аудиозаписей

en: Load buffer
ru: Загрузка буфера

en: Load documents
ru: Загрузка документов

en: Load groups
ru: Загрузить группы

en: Load images in posts
ru: Загрузка изображений в публикациях.

en: Load posts
ru: Загрузка записей

en: Load previous comments
ru: Загрузить предыдущие комментарии

en: Load previous items
ru: Загрузка предыдущих элементов...

en: Load topics
ru: Загрузка тем

en: Load video albums
ru: Загрузка видеоальбомов

en: Load videos
ru: Загрузка видеозаписей

en: Load {comments} previous comments
ru: Загрузить {comments} предыдущие комментарии

en: Loaded photo {0} of {1}
ru: Загруженное фото {0} из {1}

en: Loading album...
ru: Загрузка альбома...

en: Loading community...
ru: Загрузка сообщества...

en: Loading data...
ru: Загрузка данных...

en: Loading documents...
ru: Загрузка документов...

en: Loading items for {0}
ru: Загрузка данных для {0}

en: Logging in VK
ru: Вход...

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malay
ru: Малайский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manage accounts
ru: Управление учётными записями

en: Manual
ru: Инструкция

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Married
ru: Женат/замужем

en: Married to {0} {1}
ru: В браке с {0} {1}

en: Me
ru: Обо мнеь

en: Message
ru: Сообщение

en: Misspelled word: %s
ru: Слово с орфографической ошибкой: %s

en: Mobile phone
ru: Мобильный телефон

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Move to album
ru: Переместить в альбом

en: Moved
ru: Перемещено

en: Mu&sic
ru: Му&зыка

en: Music
ru: Музыка

en: Mute
ru: Выключить звук

en: My audios
ru: Мои аудиозаписи

en: My videos
ru: Мои видеозаписи

en: My wall
ru: Стена

en: Name
ru: Имя

en: Native
ru: собственные

en: Nepali
ru: Непальский

en: New account
ru: Новая учётная запись

en: New timeline for {0}
ru: Новая пользовательская лента для {0}

en: New version for %s
ru: Новая версия %s

en: Next
ru: Следующая

en: Next photo
ru: Следующее фото

en: No URL addresses were detected.
ru: URL-адреса не обнаружены.

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Notification
ru: Уведомление

en: Notification type
ru: Тип уведомлений

en: Number of items to load for newsfeed and wall buffers (maximun 100)
ru: Количество элементов допустимое для загрузки в новостном буфере (максимум 100)..

en: Number of items to load in conversation buffers (maximun 200)
ru: Количество элементов для загрузки в буферах разговора (максимум 200)

en: Number of items to load in video buffers (maximun 200)
ru: Количество элементов для загрузки в видеобуферы (максимум 200)..

en: Occupation
ru: Деятельность

en: Online
ru: В сети

en: Open
ru: Открыть

en: Open config directory
ru: Открыть каталог конфигураций

en: Open in browser
ru: Открыть в браузере...

en: Open in vk.com
ru: Открыть во "ВКонтакте"

en: Open logs directory
ru: Открыть каталог журналов

en: Open timeline
ru: Открыть пользовательскую ленту

en: Opening Article in web browser...
ru: Открыть статью в браузере...

en: Opening URL...
ru: Открываем URL...

en: Opening document in web browser...
ru: Открыть документ в браузере...

en: Opening photo in web browser...
ru: Открыть фото в браузере...

en: Opening video in web browser...
ru: Открыть видео в браузере...

en: Opening video in webbrowser...
ru: Открыть видео в браузере...

en: Optional buffers
ru: Дополнительные буферы

en: Options
ru: Опции

en: Oriya
ru: Ория

en: Output device
ru: Устройство вывода

en: P&ause
ru: Пауза

en: P&lay
ru: В&оспроизвести

en: Pashto
ru: Пушту

en: Pending requests
ru: Новые заявки

en: People
ru: Люди

en: Persian
ru: Персидский

en: Photo
ru: Фотография

en: Photos
ru: Фотографии

en: Play &All
ru: Воспроизвести &все

en: Play all
ru: Воспроизвести все

en: Play/Pause
ru: Воспроизвести/пауза

en: Playing {0} by {1}
ru: Воспроизводится {0} {1}

en: Playing...
ru: Воспроизведение

en: Please provide the authentication code you have received from VK.
ru: Пожалуйста, предоставьте код аутентификации, который вы получили от "ВКонтакте".

en: Please wait while your report is being send.
ru: Пожалуйста, подождите, пока ваш отчет отправляется.

en: Po&sts
ru: За&писи

en: Polish
ru: Польский

en: Poll
ru: Опрос

en: Poll from {user1_nom}
ru: Опрос от {user1_nom}

en: Poll results
ru: Результаты опроса

en: Popularity
ru: Популярные

en: Populars
ru: Популярные

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Post
ru: Запись

en: Post as {user1_nom}
ru: Опубликовать как {user1_nom}

en: Post failed
ru: Запись не опубликована

en: Post from {user1_nom}
ru: Запись от {user1_gen}

en: Post from {user1_nom} in the {user2_nom}'s wall
ru: Запись от {user1_gen}на стене {user2_dat}

en: Post to this profile
ru: Опубликовать на этой странице.

en: Post to {user1_nom}'s wall
ru: Разместить на стене {user1_nom}

en: Posts
ru: Записи

en: Preferences
ru: Настройки

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Previous photo
ru: Предыдущая фотография

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile loaded
ru: Профиль загружен

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Question
ru: Вопрос

en: Ready
ru: Готово

en: Recoding audio...
ru: Запись аудио...

en: Recommendations
ru: Рекомендации

en: Record voice message
ru: Запись голосового сообщения.

en: Recording
ru: Запись

en: Relationship:
ru: В отношениях

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove account
ru: Удалить учётную запись

en: Remove attachment
ru: Удалить вложение

en: Remove from friends
ru: Удалить из друзей

en: Remove from my documents
ru: Удалить из моих документов

en: Removed video from library
ru: Видео удалено из библиотеки.

en: Replace a&ll
ru: Заменить Вс&ё

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply to comment
ru: Ответить на комментарий

en: Reply to {user1_nom}
ru: Ответить {user1_dat}

en: Report an error
ru: Сообщить об ошибке

en: Repost
ru: Поделиться

en: Restricted access
ru: Доступ ограничен

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: S&afe search
ru: Поиск

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Save
ru: Сохранить

en: Save document as
ru: Сохранить документ как...

en: Save this file
ru: Сохранить файл

en: Search
ru: Поиск

en: Search by
ru: Поиск по

en: Search for {0}
ru: Поиск {0}

en: Search only for videos in &High definition
ru: Искать видео только в высоком качестве

en: Seek backwards
ru: Перемотать назад

en: Seek forwards
ru: Перемотать вперёд

en: Select
ru: Выбрать

en: Select URL
ru: Выберите URL

en: Select a folder to save all files
ru: Выберите папку для сохранения всех файлов

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: Select an account
ru: Выберите учётную запись

en: Select the album where you want to move this song
ru: Выберите альбом, в который будет загружена данная композиция.

en: Select the album where you want to move this video
ru: Выберете альбом, в который хотите переместить это видео.

en: Select the album you want to delete
ru: Выберите альбом, который хотите удалить.

en: Select the audio file to be uploaded
ru: Выберите аудиозапись для загрузки.

en: Select the audio files you want to send
ru: Выберете аудиозаписи, которые выхотите отправить.

en: Select the file to be uploaded. All extensions are allowed except .mp3 and .exe.
ru: Выберите файл для загрузки. Все расширения разрешены за исключением. mp3 и. exe.

en: Select the picture to be uploaded
ru: Выберите фотографию, которую хотите загрузить.

en: Selected attachments
ru: Выбрать вложения

en: Send
ru: Отправить

en: Send a message
ru: Отправить сообщение

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Send report
ru: Отправить отчёт

en: Sending report...
ru: Отправляем отчёт...

en: Serbian
ru: Сербский

en: Set status
ru: Установить статус...

en: Set status message
ru: Установить статус-сообщение

en: Shared {0} times
ru: Поделились {0} раз

en: Show notifications when users are offline
ru: Показывать уведомления, когда пользователи не в сети.

en: Show notifications when users are online
ru: Показывать уведомления, когда пользователи в сети.

en: Shuffle
ru: Перемешать

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Single
ru: Холост/не замужем

en: Sinhalese
ru: Сингальский

en: Size
ru: Размер

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Socializer could not connect to VK due to a connection issue. Be sure you have a working internet connection. The application will be closed when you press the OK button. If your internet connection is working correctly, please try to open socializer in a few minutes. If this problem persists, contact the developers to receive further assistance.
ru: Не удалось подключиться к "ВКонтакте" из-за проблем с соединением. Убедитесь, что у Вас есть рабочее подключение к интернету. Приложение будет закрыто после нажатия кнопки "OK". Если Ваше подключение к интернету работает правильно, пожалуйста, попробуйте открыть Socializer через несколько минут. Если проблема повторится, обратитесь к разработчику, чтобы получить дополнительную помощь.

en: Something unexpected occurred while trying to report the bug. Please, try again later
ru: При попытке сообщить об ошибке произошло нечто неожиданное. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Sort by
ru: Сортировать по:

en: Sound settings
ru: Настройки звука

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spell check complete.
ru: Проверка орфографии завершена.

en: Spelling &correction
ru: Исправление ошибок

en: Spelling correction
ru: Исправление ошибок

en: Stable
ru: Стабильный

en: Status
ru: Статус

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Student
ru: Студент(ка)

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: Success
ru: Успешно

en: Swedish
ru: Шведский

en: Tag a friend
ru: Отметить друга

en: Tag friends
ru: Отметить друзей

en: Tagalog
ru: Тагальский

en: Tagged users
ru: Отметить пользователей

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Target language
ru: Язык перевода

en: Telugu
ru: Телугу

en: Text
ru: Текст

en: Text document
ru: Текстовый документ

en: Thai
ru: тайский

en: Thanks for reporting this bug! In future versions, you may be able to find it in the changes list. You have received an email with more information regarding your report. You've reported the bug number %i
ru: Спасибо за сообщение об этой ошибке! В будущих версиях Вы сможете найти его в списке изменений. Вы получили письмо с дополнительной информацией о вашем отчете. Вы сообщили об ошибке номеr %i.

en: The alpha channel contains bleeding edge changes introduced to Socializer. A new alpha update is generated every time there are new changes in the project. Take into account that updates are generated automatically and may fail at any time due to errors in the build process. Use alpha channels when you are sure you want to try the latest changes and contribute with reports to fix bugs. Never use alpha channel updates for everyday use. Do you want to continue?
ru: Альфа-канал содержит новейшие изменения, внесённые в Socializer. Новое альфа-обновление генерируется каждый раз, когда появляются новые изменения в проекте. Примите во внимание, что обновления генерируются автоматически и могут произойти сбой в любое время из-за ошибок в процессе сборки. Используйте альфа-каналы, когда вы уверены, что хотите попробовать последние изменения и предоставить отчеты для исправления ошибок. Никогда не используйте обновления альфа-канала для повседневного использования. Вы хотите продолжить?

en: The document has been successfully added.
ru: Документ успешно добавлен.

en: The document has been successfully deleted.
ru: Документ успешно удалён.

en: The file you are trying to upload contains an extension that is not allowed by VK.
ru: Файл, который Вы пытаетесь загрузить, имеет расширение, которое не поддерживается "ВКонтакте".

en: The update has been downloaded and installed successfully. Press OK to continue.
ru: Обновление было успешно загружено и установлено. Нажмите "OK" для продолжения.

en: The weekly channel generates an update automatically every week by building the source code present in the project. This version is used to test features added to the next stable version. Do you want to continue?
ru: Еженедельный канал генерирует обновление автоматически каждую неделю, создавая исходный код, представленный в проекте. Эта версия используется для тестирования функций, добавленных в следующую стабильную версию. Вы хотите продолжить?

en: There are 0 items for this community.
ru: 0 элементов для этой группы.

en: There is a connection error. Check your internet connection and try again later.
ru: Ошибка соединения. Проверьте ваше подключение к интернету и попробуйте позже.

en: There's a new {app_name} version available. Would you like to download it now?
    
     {app_name} version: {app_version}
    
    Changes:
    {changes}
ru: Доступна новая версия {app_name}. Хотите загрузить её прямо сейчас? 
    
     {app_name} версия: {app_version} 
    
    Изменения: 
    {changes}.

en: This buffer can't be deleted
ru: Этот буфер не может быть удалён.

en: This buffer doesn't support getting more items.
ru: Невозможно загрузить больше элементов в этот буфер

en: This file could not be played because it is not allowed in your country
ru: Эта аудиозапись недоступна в Вашем регионе.

en: This post has been removed.
ru: Эта запись была удалена.

en: This user does not exist
ru: Пользователь не найден.

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Timelines
ru: Пользовательские ленты

en: Title
ru: Название

en: Topics
ru: Темы

en: Translate message
ru: Перевести сообщение

en: Translated
ru: Переведено

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Two factor authentication code
ru: Двухфакторный код аутентификации

en: Type
ru: Тип

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Unfortunately, we could not send your last post or message to VK. Would you like to try again?
ru: К сожалению, не удалось опубликовать Вашу последнюю запись во "ВКонтакте". Хотите попробовать ещё раз?

en: Unknown artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown document
ru: Неизвестный документ

en: Unselect all
ru: Отменить выбор

en: Untitled
ru: Без названия

en: Untitled link
ru: Ссылка без названия

en: Update
ru: Обновить

en: Update channel
ru: Канал обновления

en: Update current buffer
ru: Обновить текущий буфер

en: Updating... {total_transferred} of {total_size}
ru: Обновление... {total_transferred} of {total_size}

en: Upload from computer
ru: Загрузить с компьютера

en: Urdu
ru: Урду

en: Use proxy
ru: Использовать прокси

en: User
ru: Пользователь

en: User default
ru: Пользователь по умолчанию

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: VK error
ru: Ошибка "ВКонтакте"

en: Video
ru: Видео

en: Video added to your library
ru: Видео добавлено в библиотеку.

en: Video album
ru: Видеоальбом

en: Video not available
ru: Видео недоступно

en: Video&s
ru: Видеозапис&и

en: Videos
ru: Видеозаписи

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View friends in common
ru: Посмотреть общих друзей

en: View in full screen
ru: Просмотр во весь экран

en: View profile
ru: Посмотреть профиль

en: View user profile
ru: Посмотреть профиль пользователя.

en: Views
ru: Просмотры

en: Visit website
ru: Посетить веб-сайт

en: Voice message
ru: Голосовое сообщение

en: Voice message not available
ru: Голосовое сообщение недоступно.

en: Volume down
ru: Тише

en: Volume up
ru: Громче

en: Vote
ru: Проголосовать

en: Website
ru: Веб-сайт:

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Work
ru: Место работы

en: Write a message
ru: Написать сообщение

en: Write your post
ru: Что у Вас нового?

en: Write your status message
ru: Написать статус...

en: Wrong data
ru: Неверные данные

en: Yiddish
ru: Идиш

en: You are not allowed to perform this action. Please be sure you are not attempting to post or send a message to a blocked or banned user. Error code 7.
ru: Вы не можете выполнить это действие. Пожалуйста, убедитесь, что Вы не пытаетесь отправить сообщение заблокированному пользователю. Код ошибки 7

en: You cannot send messages to users in your blacklist.
ru: Вы не можете отправлять сообщения пользователям в Вашем чёрном списке.

en: You do not have audio albums.
ru: У Вас нет аудиоальбомов.

en: You do not have video albums.
ru: У Вас нет видеоальбомов.

en: You don't like this
ru: Мне не нравится

en: You have joined the Socializer community.
ru: Вы вступили в группу Socializer.

en: You liked this
ru: Мне нравится

en: You must fill out the following fields: first name, last name, email address and issue information.
ru: Вы должны заполнить следующие поля: имя, фамилия, адрес электронной почты и информация о выпуске.

en: You must provide Both user and password.
ru: Вы должны предоставить имя пользователя и пароль.

en: You need to mark the checkbox to provide us your email address to contact you if it is necessary.
ru: Вам необходимо установить флажок, чтобы предоставить нам свой адрес электронной почты, чтобы связаться с Вами, если это необходимо.

en: You've blocked {user1_nom} from your friends.
ru: Вы заблокировали {user1_nom}.

en: You've declined the friend request of {0} {1}.
ru: Вы отклонили заявку на добавление в друзья от {0} {1}.

en: You've deleted the friends request to {0} {1}.
ru: Вы отменили свою заявку на добавление в друзья и отписались от обновлений {0} {1}.

en: You've posted a comment
ru: Ваш комментарий добавлен.

en: You've removed {user1_nom} from your friends.
ru: Вы удалили {user1_nom} из друзей.

en: You've unblocked {user1_nom} from your friends.
ru: Вы разблокировали {user1_nom}.

en: Your password or email address are incorrect. Please fix the mistakes and try it again.
ru: Неверный пароль или адрес электронной почты. Пожалуйста, исправьте ошибки и попробуйте снова.

en: Your status message has been successfully updated.
ru: Ваше статус-сообщение было успешно обновлено.

en: Your vote has been added to this poll.
ru: Вы проголосовали в опросе.

en: Your {0} version is up to date
ru: У вас установлена самая последняя версия {0}.

en: audio Search
ru: Поиск Аудиозаписей

en: authorisation failed. Your configuration will be deleted. If you recently changed your password in VK, you need to reauthorize Socializer. The application will be restarted and prompt you again for your user and password. Press OK to continue.
ru: Авторизация не удалась. Ваша конфигурация будет удалена. Если Вы недавно сменили пароль "ВКонтакте", Вам необходимо заново авторизоваться. Приложение будет перезапущено и попросит Вас заново ввести имя пользователя и пароль. Нажмите "OK" для продолжения.

en: blacklist
ru: Чёрный список

en: blocked users
ru: Заблокированные пользователи

en: do you really want to delete all messages of this conversation in VK?
ru: Вы действительно хотите удалить все сообщения из этого диалога "ВКонтакте"?

[ctx: languageName]
en: Amharic
ru: Амхарский

[ctx: languageName]
en: Arabic
ru: Арабский

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ru: Арагонский

[ctx: languageName]
en: Catala
ru: Каталонский

[ctx: languageName]
en: Galician
ru: Галисийский

[ctx: languageName]
en: Japanese
ru: Японский

[ctx: languageName]
en: Nepali
ru: Непальский

[ctx: languageName]
en: Portuguese
ru: Португальский

[ctx: languageName]
en: Russian
ru: Русский

[ctx: languageName]
en: Serbian (Latin)
ru: Сербский

[ctx: languageName]
en: Spanish
ru: Испанский

[ctx: languageName]
en: Turkey
ru: Турецкий

[ctx: languageName]
en: Vasque
ru: Баскский

[ctx: languageName]
en: italian
ru: Итальянский

[ctx: languageName]
en: polish
ru: Польский

en: menu unavailable for this buffer.
ru: Меню недоступно для этого буфера.

en: no description available
ru: Описание недоступно

en: people who liked this
ru: Люди, которым это понравилось.

en: people who shared this
ru: Люди, которые этим поделились.

en: photo with no description available
ru: Нет описания фото.

en: please provide a description
ru: Пожалуйста добавьте описание.

en: reported
ru: Сообщено

en: repost from {user1_nom}
ru: Репост от {user1_gen}

en: video Search
ru: Поиск Видеозаписей

en: video: {0}
ru: Видео: {0}

en: {0} audios were added to playlist.
ru: {0} аудиозаписей были добавлены в плейлист.

en: {0} audios were added to your library.
ru: {0} аудиозаписей были добавлены в библиотеку.

en: {0} audios were removed.
ru: {0} аудиозаписей были удалены.

en: {0} errors occurred while attempting to add {1} audios to your library.
ru: {0} возникли ошибки при попытке добавить {1} аудиозаписи в библиотеку.

en: {0} errors occurred while attempting to add {1} audios to your playlist.
ru: {0} возникли ошибки при попытке добавить {1} аудиозаписи в плейлист.

en: {0} errors occurred while attempting to remove {1} audios.
ru: {0} возникли ошибки при попытке удалить {1} аудиозаписи.

en: {0} file
ru: {0} файл

en: {0} people like this
ru: {0} отметок нравится

en: {0} {1} is following you.
ru: {0} {1}подписан на Вас.

en: {0} {1} now is your friend.
ru: {0} {1} теперь Ваш друг.

en: {audios} audios were added to playlist.
ru: {audios} аудиозаписей были добавлены в плейлист.

en: {audios} audios were added to your library.
ru: {audios} аудиозаписи были добавлены в библиотеку.

en: {audios} audios were removed.
ru: {audios}  аудиозаписи были удалены.

en: {date} ({age} years)
ru: {date} ({age} лет)

en: {user1_nom} added friends: {friends}
ru: {user1_nom} добавил(а) друзей: {friends}

en: {user1_nom} added the following friends
ru: {user1_nom} добавил(а) друзей:

en: {user1_nom} has added  a video: {video}
ru: {user1_nom} добавил(а) видеозапись: {video}

en: {user1_nom} has added  an audio: {audio_file}
ru: {user1_nom} добавил(а) аудиозапись: {audio_file}

en: {user1_nom} has added  {total_audio_albums} audio albums: {audio_albums}
ru: {user1_nom} добавил {total_audio_albums} аудио альбомы: {audio_albums}

en: {user1_nom} has added  {total_audio_files} audios: {audio_files}
ru: {user1_nom} добавил {total_audio_files} аудиозаписи: {audio_files}

en: {user1_nom} has added  {total_videos} videos: {videos}
ru: {user1_nom} добавил {total_videos} видеозаписи: {videos}

en: {user1_nom} has added an audio album: {audio_album}, {audio_album_description}
ru: {user1_nom} добавил аудиоальбом: {audio_album},  {audio_album_description}

en: {user1_nom} has shared the {user2_nom}'s post
ru: {user1_nom} поделился записью {user2_gen}

en: {user1_nom} is offline.
ru: {user1_nom} не в сети.

en: {user1_nom} is online.
ru: {user1_nom} в сети.

en: {user1_nom} is typing...
ru: {user1_nom} печатает...

en: {user1_nom}'s audios
ru: Аудиозаписи {user1_gen}

en: {user1_nom}'s friends
ru: Друзья {user1_gen}

en: {user1_nom}'s posts
ru: Записи {user1_gen}

en: {user1_nom}'s profile
ru: {user1_gen} профиль

en: {user1_nom}'s videos
ru: Видеозаписи {user1_nom}'s

en: {version} (alpha)
ru: {version} альфа

en: {version} (stable)
ru: {version} стабильная
